Różne światy – kontynuacja.


Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu EtnoPolska 2019.

Projekt „Różne światy” realizujemy od 01 07 2019 do 30.09 2019r na terenie miasta Wolbórz. Skierowany jest do mieszkańców miasta i Gminy. Celem projektu jest przybliżenie mieszkańcom tradycji i kultury romskiej. Folklor romski jest niewątpliwym elementem polskiej kultury ludowej. Przez wieki następowało oddziaływanie folkloru romskiego na społeczności wiejskie i małomiasteczkowe. Na tych terenach wiodły trasy taborów a często w wiejskich domach przyjmowano Romów na zimę kiedy z powodów oczywistych tabory musiały wstrzymać swoje wędrówki. Ich wzajemne relacje mimo uprzedzeń i stereotypów w większości opierały się na wzajemnym poszanowaniu i życzliwości. Projekt zakłada przybliżenie a właściwie przypomnienie folkloru romskiego na tych terenach. W ramach projektu zrealizujemy 120 godzin warsztatów (dla wszystkich chętnych bez ograniczeń wiekowych)

  • 40 godzin warsztatów tradycyjnego romskiego
  • 40 godzin tradycyjnej muzyki romskiej
  • 40 godzin tradycyjnych pieśni romskich.

Warsztaty prowadzone są przez certyfikowanych trenerów-artystów romskich.
Efektem końcowym działań będzie wspólny koncert zespołu romskiego „Perła i Bracia”wraz z uczestnikami warsztatów oraz degustacja potraw romskich. Zgłoszenia od chętnych na warsztaty przyjmuje Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Ethnos” oraz Wolborskie Centrum Kultury.

W galerii zdjęcia z warsztatów tradycyjnej muzyki romskiej, tradycyjnego śpiewu romskiego oraz tradycyjnego tańca romskiego.
W dniu 8 września 2019 roku w ramach projektu odbył się występ zespołu romskiego „Perla i Bracia”Występ ten uświetnił obchody dożynkowe w Wolborzu i był entuzjastycznie przyjęty przez licznie zgromadzona publiczność. Można było także uraczyć się tradycyjnymi potrawami romskimi specjalnie przygotowanymi na te okoliczność. Projekt „Różne Światy’ realizowany jest dzięki dotacji Narodowego Centrum Kultury w ramach programu ETNOPOLSKA 2019


Audycja